MURRAY HIGH SCHOOL


  5440 S. State St. Murray, UT 84107 / 801-264-7460       Est. 1917 

Faculty by Department
2020-2021
(Click Photos to Email)

Career and Technical Education

Dixie Davis

Human & Personal Services:

Nail Tech

Quinn Drury

120

Manufacturing/ Construction

Chris "Keeko" Georgelas

241

Finance, Marketing

Athletic Director

K.C. Gray

123

Culinary Arts

Julie Hatch

101

Skills Dept. Chair

Early Childhood Education

MED. Terms

Jackie Martin

122

Automotive

Student Government

Natalie Watts

243

Bus./Comp. Dept. Chair

Computer Programming

April Warby

249

Business & Marketing

Yearbook

Janet Wayman

233

Interior Design 

Adult Roles

Counseling and Student Support

Amy Knox

174

Department Chair

Counselor (L-Ri)

Stacey Murdoch

173

Counselor (E-K)

Wendy Sanders

172

Counselor (A-E)

Lisa White

175

Counselor (Ro-Z)

Athletic Director

 

Heather Preece

Counseling Cntr.

Social Worker

Adam Huff

310

School Success

Swim

Lindsay Newton

309

School Success

Digital Learning Lab

Aaron Allsop


Speech Language Pathologist

Chantel Olsen

181

CTE Coordinator

Charrisse Orton

Home & Hospital

Brady Smith

Career Center

Work-Based Learning

Coordinator

Girls Soccer

Courtney Cristman

YIC Center

English Language Arts

Cindy Berry

321

English 

Annie Morgan

307

English

Jodi Butler

311

English

Jason Carpenter

300

English 10H / AP US History

Lisa Griffin

323

English

Jennie LaFortune

301

Department Chair

English / AP English

Website


Ryan Mintz

325

English

Speech & Debate

Crystal Spackman

317

English

English 11 Link

Health / P.E. / Dr. Ed.

Issach Beh

312

ESL/P.E.

Katie Jepson

144

Department Chair

Physical Education

Randy Quarez

117

P.E./Health


Clint Edvalson

253 / Training Room

Sports Medicine

Athletic Trainer

Danielle Humphreys

253

Health Science

D.J. Pirkle

144/Gym

Physical Education


 

Todd Thompson

136

Drivers Ed./Physical Education

Football

 

Math

Haley Binggeli

223

Math

Math Blog

Taryn Bartholomew

206

Math

Josh Berry

221

Math

Andy Hokanson

217

Department Chair

Math

Golf

Byron Horrocks

203

Math

Ashley McSwain

219

Math

Track & Field

Hilary Moore

213

Math

NHS

Lia Smith

225

Math

Cheer

Science

Susan Banks

339

H. Chem / Chem

Aaron Daniels

334

Department Chair

Physics of Tech. / AP Phys.

Colby Ford

336

Bio / Zoology

Krystal Lee-Chin

335

AP Biology

Bio 1010

Bio 1090

Steve Scheidell

332

Bio / Biotech

David Vala

341

Chemistry / AP Chem

Jantsen Teuscher

334

Biology / Enviro.

Social Studies

Paul Drake

319

English / Social Studies

Mark Durfey

303

Social Studies

CANVAS Log-In

Joe Gibbs

313

Social Studies

Theros Johnson

305

Social Studies

Wrestling

Lynley Hogan

304

Department Chair

Social Studies

Karli LaMar

201

Psychology

Special Education

Jessica Agiriga

145

Special Education

Martha Erickson

204

Special Education

Dale Ralph

207

Special Education

Jennifer Syevens

215

Department Chair

Special Education

Breanna Tomlinson

211

Special Education

Drew Van Amen

204

Special Education

Jenilee Medell
M.A.T.
Special Education

Deidre Becker

M.A.T.

Special Education

Shelley Gearheart
Psychologist
Special Education

Performing Arts

Jordan Beckstrand

107

Instrumental Music

Leesa Lloyd

140 / 339

Department Chair

Dance / Sociology

Will Saxton

105

Theater / SLCC Comm.

Website

Alan Scott

109

Vocal Music

Website

Visual Arts

Eric Himle

238

Art

Jon Smith

242

Photo Digital CTE


Ryan Moffett

234

Art

Rich White

232

Department Chair

Art

  

TJ Marzola

Video Production / Art

World Languages

Bryan Crawford

308

Spanish


Chemaris Gutierrez

205

Department Chair

AP Spanish / CE Spanish

Latinos in Action

Erick Perry

306

French / German

Instructional Coach & Media Library

Amber Rydalch

247

Instructional Coach

Teaching as a Profession

Melia Fidel

216

Librarian

Para-Educators and Support Staff

Jean Bayles

ESL/Math Para

Trish Boss

Special Ed. Para

Laurie Carlson

Sp. Ed. Para

Kraig Fisher

202

Building I.T. Mornings

[email protected]

Troy Harlan

Security

Boys Basketball

Linda Harris

Media Center Aide

Wendy Hildebrand

Copy Center Aide

Dennis Kaplanis

Special Ed. Para

Stacy Otto

212

Assistant Librarian

Nicole Pyle

Special Ed. Para

James Richhart

Auditorium Tech.

Kana Sekona

YIC Support

Frank Sherman

202

Building I.T. Afternoons

[email protected]

Tom Stokes

Special Ed. Para

Boys Basketball

Ellie Winder

Special Ed. Para